Ankara’da 30 yıllık kebapçı: Şanlı Edessa – Güçlü Anadolu Gazetesi

Ankara’nın ilk kebapçılarından Şanlı Edessa Restaurant, 30 yıllık tarihiyle Ankaralılara Emek’te hizmet vermeye devam ediyor.

Şanlı Edessa Kebap, Ankara’nın ilk kebap restaurantlarından biri. Mekan, eski adı Emek 8. Cadde olan Bişkek Caddesi’nde bulunuyor. Ankaralılara kebabı tanıtan mekan olarak öne çıkan Şanlı Edessa, Ankara’da oldukça bilinen bir kebapçı.

30 yıllık kebapçı

Şanlı Edessa’nın 30 yıllık bir geçmişi olduğunu belirtelim öncelikle. Restaurant olarak bugüne kadar var olmasının nedenlerin başında Ankara’daki ilk kebap restaurantı olması ve kalitesini bugüne kadar koruması geliyor.

Restaurantın 1989 yılında hizmete başladığı yıllarda kebap bakımından Ankara’da yerleşik bir kültürden bahsetmek zordu. Ankaralılara kebabı tanıtan ve yaygınlaşmasına olanak sağlayan Şanlı Edessa, bu anlamda yiyecek içecek sektörüne öncülük eden bir konumda. Bunun yanı sıra kebap kültürünü ülkenin önde gelen sanat, siyaset camiasıyla tanıştıran mekanın bütün Ankaralılara hitap etmesiyle de bu sektörün gelişmesine katkı sağladığını söylemek mümükün.

Öte yandan kebap denince akıllara ilk etapta Adana ve Urfa gibi, kebabın çıkış noktası olan şehirler geliyor. Şanlı Edessa’nın Ankara’da kebabı insanlara tanıtmayı nasıl başardığına gelecek olursak, kebapta en önemli olan unsurun temin edilen ürün ve doğal besinlerle beslenen büyük ve küçükbaş hayvanların tercih edilmesi olduğunu söylemekte fayda var. Bu ürünler temin edildikten sonra saklama koşullarının önemli olduğunu da belirtelim. Şanlı Edessa’nın işletme müdürü, “Etin işleyişi ve içerisine katılan baharatlar ile harmanlayıp gelen misafirlerimize taze ve kebap kültürüne uygun servis ettiğimiz için damakta iz bırakıyoruz” diyor. Kullanılan malzemenin kalitesi ve doğru şekilde sunumu gıda, özellikle kebap sektöründe çok önemli. Bunun önemini bilen Şanlı Edessa da insanların beğenisiyle bugüne kadar gelmeyi başarmış.

“Ankara kebabın iyisini biliyor”

Anadolu’nun mutfak kültürü çok zengin ve yöreye göre çok çeşitli menüler mevcut. Türkiye’nin yemek kültürü zenginliği bakımından dünyada ilk üç sırada yer aldığını söylemek gerekiyor. Ankara’nın konjonktürel yapısına baktığımızda da birçok kültürden insanın bir arada yaşayabildiği ender illerin başında gelen bir şehir. Bu yüzden Ankaralılar birçok damak tadına aşina” diyebiliriz. Dolayısıyla Şanlı Edessa’da servis edilen kebap ve yöresel yemeklerin lezzeti de Ankaralının gözünden kaçmamış. İşletme müdürü şöyle ifade ediyor bu durumu: “Ankara kebabın iyisini biliyor.”

Şanlı Edessa’nın sektörün gelişmesiyle birlikte ihtiyaç haline gelen eksiklikleri önceden belirleyerek kendinden sonraki işletmelere de örnek olan bir konumda. İşletme, çocuk alanı, mescit, paket servisi, vale hizmeti ve kalabalık gruplar için uygun bir salon düzenini ilk tasarlayan restaurantların başında geliyor.

“Et, besiciden temin ediliyor”

Konu gıda ve et olunca insanların yemek yiyeceği yeri seçmelerinin zorlaştığını ve medyaya yansıyan haberler nedeniyle insanların özellikle yediği et ürünlerine kuşkuyla yaklaştığı da önemli bir konu. Doğal besinlerle beslenen büyük ve küçükbaş hayvanların direkt besicilerden temin eden Güler Et firmasıyla çalışan Şanlı Edessa, “Firmanın Anadolu’nun farklı bölgelerinde tesisleri bulunması nedeniyle mevsimsel değişikliklerde lezzet kaybı yaşatmıyor. Firmanın tercih sebeplerinden diğeri de, tesis anlamında hijyenik, hızlı, kaliteli servis ağına sahip olması, helal kesim ve donanımlı veterinerler gözetiminde bulunması.

Şanlı Edessa’ya özel Edessa Beyti Kebap

Ankaralıların en çok tercih ettiği kebap çeşitlerinin başında Adana kebap, Urfa kebap ve Kuzu şiş kebabı geliyor. Bunun yanı sıra Şanlı Edessa’da Beyti kebap ve Lüle kebabı da en çok tercih edilen kebap çeşitleri. Şanlı Edessa’ya ait Edessa Beyti Kebabın da Ankaralılar arasında epey meşhur olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

“Lahmacun için tavsiye edilen mekan”

Kebabın dışında lahmacun konusunda da çok iddialı bir yer Şanlı Edessa… Şanlı Edessa’da iki ayrı lahmacun çeşidi bulunuyor. Soğan ile hazırlanan Urfa usulü lahmacun ve sarımsak ile hazırlanan Antep usulü lahmacun. “İnce, yuvarlak ve çıtır çıtır olan lahmacunlar, en çok satılan ürünlerin başında geliyor. Birçok yerde karışık kıymadan yapılan lahmacun, Şanlı Edessa’da dana eti ve kuyruk yağı karışımından yapılıyor. Bu nedenle Ankaralıların yıllardır lahmacun yemek için tavsiye edilen mekanların başında yer alıyor Şanlı Edessa.

Ankara’daki mekanlarda toplu organizasyon yapılabilecek yerler eskisi kadar olmasa da hala kısıtlı. Başından beri organizasyon yapılabilecek bir mekan olarak tasarlanan Şanlı Edessa, bu alanda da öncü mekanlardan biri. Yaklaşık 200 oturumlu kapasiteye sahip. Geniş, yüksek tavan ve tamamen cam ile dekore edilen ferah bir atmosfere sahip olması sayesinde toplu organizasyonlar için sıklıkla tercih ediliyor. Restaurant; masa, sandalyelerin akustik dizaynı ve peyzaj tasarımıyla da öncü bir konumda. Genellikle taziye yemekleri, veda yemekleri, şirket yemekleri, ürün tanıtım yemekleri ve gün yemekleri için sıklıkla rezervasyon yapılıyor.

“Yöresel malzemeler kullanılıyor”

Ailelerin yemek yiyeceği restaurantı seçerken farklı kaygılarını da önemsediklerini belirtmek yanlış olmaz. Şanlı Edessa Restaurant, lezzet ve sağlıklı besin bakımından annelerin kaygılarını karşılamayı önemsiyor. Ürün tercihi yaparken bölgesel lezzetlerin ekolojik olan ürününü tercih eden mekan, kısaca örnek vermek gerekirse patlıcan ve köy biberini Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinden, baharat çeşitlerini Diyarbakır’dan, zeytinyağını Balıkesir’in Edremit bölgesinden temin ediyor. Mekan, çocuklu aileler için oyun alanı, çocuk bakım yeri, işletme hijyeni, kullanılan ürünlerin sağlıklı olması, kaliteli yemek ve kaliteli servis ile tercih ediliyor.

Kaynak:
http://www.gucluanadolugazetesi.com/ankarada-30-yillik-kebapci-sanli-edessa-67651.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here